Stare Gry

Commodore 64 to komputer z lat 80-tych, w których królował jako najpopularniejszy komputer domowy, minęło już sporo czasu od jego triumfu, gry dziś zapanowały komputery klasy PC, nic dziwnego, Commodore 64 zawierał w sobie zaledwie 64 KB pamięci RAM i 20 KB pamięci ROM, a procesor, który porównując z procesorami firmy Intel, miał zaledwie 1 MHz, C64 pozwalał wyświetlić jedynie 16 kolorów, dzisiejsze komputery potrafią wyświetlić aż 32 bitowy i w znaczniej wyższej rozdzielczości. System operacyjny w C64 to Basic V2.0, raczej trudno nazwać to systemem operacyjnym, a językiem programowania, został on stworzony przez firmę Microsoft, jednak był bardzo ograniczonym językiem programowania.

Nic dziwnego ze programistą i samym użytkownika po czasie nie wystarczały zasoby dostępne w komputerze Commodore 64, które było ciężko rozbudować, a wręcz było to nie możliwe, jednak firma wydała także nowsze modele tego komputera np. Commodore 128, niestety nie odniósł już takiego sukcesu jak jego poprzednik. Commodore 64 to przede wszystkim jeden z najpopularniejszych komputerów w historii komputeryzacji, który sprzedawał się jak świeże bułeczki.

Dzięki komputerom PC możemy uruchomić emulator C64, jest to specjalnych program, który może zamienić nasz PC w C64, i zobaczyć jak wyglądał C64, jednak to nie to samo co prawdziwy komputer Commodore, gdyż posiadał inną klawiaturę, która była w komponowana z całym mechanizmem elektronicznym, ponad to komputery te podłączało się do zwykłego telewizora.

Emulatory z łatwością uruchomimy na naszym komputerze, a także uruchomimy na nim gry, w które się grało właśnie na tej maszynie, do dziś większość pomysłów z gier na C64, są brane do nowych gier.

Commodore to dziś bez wątpienia kultowy zabytek, należy pamiętać, że od takich komputerów się wszystko zaczynało, warto zobaczyć także jak działał taki komputer za pomocą emulatorów i zagrać w gry, w które kiedyś grało się nawet godzinami.

Zobacz: http://stare.e-gry.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *