Kredyty dla firm to jedne z podstawowych form finansowania działalności przedsiębiorstw. Na co zwrócić uwagę zaciągając je? Jak dokonać właściwego wyboru?
Kredyty dla firm w zależności od potrzeb mają różną konstrukcję finansową, zatem pierwszym krokiem powinno być zidentyfikowanie potrzeb przedsiębiorstwa. Czy środki potrzebne są na rozwój lub inwestycję czy na działalność bieżącą firmy? Z zobowiązaniami zaciąganymi przez przedsiębiorstwa jest identycznie jak z kredytami dla klientów indywidualnych – mieszkania nie kupuje się kartą kredytową, a samochodu za kredyt hipoteczny.
Oczywiście kluczowe są wymagania uzyskania finansowania jak i oferta kredytu dla firm danego banku. Należy dokładnie porównać oferty proponowane przez banku, ich plusy i minusy, warunki oraz dodatkowe wymagania wobec kredytobiorcy by uzyskać kredyt np. zabezpieczenia. Jakie cechy powinny mieć dobre kredyty inwestycyjne dla firm?
Po pierwsze – powinny być dopasowane do potrzeb i wymagań klienta oraz celu inwestycyjnego. Banki różnicują swoją ofertę w zależności od tego, na co zostaną przeznaczone środki. Kredyty inwestycyjne dla firm mają nieco inne warunki, gdy celem finansowania jest rozbudowa czy zakup nieruchomości przedsiębiorstwa, inne gdy za pożyczone środki chce się kupić pojazdy, inne gdy chodzi o zakup maszyn i urządzeń. Każdy kredyt inwestycyjny dla firm jest różny, dlatego wymagania i oferta zawsze przygotowywana przez bank jest indywidualnie pod kątem inwestycji.
Jak się można domyślić, głównym czynnikiem w wyborze kredytu inwestycyjnego jest koszt kredytu i opłaty około kredytowe które ponosi kredytobiorca . Mowa o wysokości prowizji za rozpatrzenie wniosku oraz przede wszystkim o oprocentowaniu. Jest to jednak kwestia bardzo zindywidualizowana, zależna od wyników negocjacji z bankiem. Trzeba też pamiętać, że w wielu bankach nie są udzielane kredyty inwestycyjne dla firm działających na rynku krócej niż rok czy 2 lata. Dla tych przedsiębiorstw oferta jest dużo węższa lub wymaga znacznego wkładu własnego.
Oczywiście należy także sprecyzować swoje oczekiwania, jakie powinien spełniać kredyt inwestycyjny. Chodzi o długość okresu spłaty (im dłuższy, tym niższe raty, ale za to tym więcej odsetek), rodzaj zabezpieczenia czy wysokość wkładu własnego. Banki oczekują, że przedsiębiorstwo samo wyłoży środki tzw. wkład własny przynajmniej na część wartości inwestycji (od kilku do kilkudziesięciu procent w zależności od banku).
W działalności bieżącej przedsiębiorstwa pomagają z kolei obrotowe kredyty dla firm. Są one oferowane w różnych formach – m.in. odnawialnych i nieodnawialnych linii kredytowych, oraz w formie pożyczek spłacanych w ratach. Pełną ofertę i informację o kredytach inwestycyjnych i obrotowych uzyskają Państwo z pomocą pośrednictwa finansowego CREDIT BANQUIER Doradztwo Finansowe i Inwestycyjne.
Zobacz: http://www.bankierkredyty.eu